Mutfak Tıkanıklığı Açma

Yaşadığımız alanların mutfaklarında oluşan tıkanıklıklar günlük hayatı zorlaştırmaktadır. Giderden suyun akmaması ve etrafa yayılan kötü kokular rahatsız edici olmaktadır. Mutfak lavabolarında olan tıkanıklıklar kullanımda yapılan hatalardan olabildiği gibi tesisat problemlerinden de olabilir. Giderlere dökülen yağ kalıntıları ve yemek artıkları zamanla tıkanmaya sebep olabilir. Bunun yanında tesisatlarda olan sıkıntılardan dolayı da mutfaklarda tıkanıklık oluşmaktadır. Evinizde mutfak tıkanıklığı açma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Mutfak Tıkanıklığı Neden Olur?

  • Yemek artıklarının ve yağ kalıntılarının mutfak lavabosuna dökülmesi
  • Çay gibi gıdaların posalarının lavaboya dökülmesi
  • Giderlerde oluşan kireçlenmenin zamanla boruyu daraltması sonucu tıkanıklık
  • Özellikle yeni binalarda gider borularında kalan inşaat kalıntılarından oluşan tıkanıklık
  • Eski binalarda tesisatların eskimesi ve çürümesi ile oluşan tıkanıklık
Bu gibi nedenlerden oluşan tıkanıklıkları kendi yöntemleriniz ile çözmeyi deneyebilirsiniz. Eğer çözüm bulamaz iseniz tesisat ile ilgili sorunlar için profesyonel destek almalısınız.

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığını Nasıl Çözerim?

Evlerde en çok kullanılan yer olan mutfak gideri tıkanmasını bir kaç yöntemle çözebilirsiniz. Eğer sorun tesisat kaynaklı değilse bu yöntemler çözüm olacaktır. Öncelikle pompa yardımı ile gideri açmayı deneyebilirsiniz.
Uzun bir cisim ile (tel gibi) gider deliğine küçük baskılar uygulayarak orada oluşan tıkanıklığı giderebilirsiniz. Bunları denediniz ve olmadı ise giderleri açmak için kullanılan kimyasal lavabo açıcıyı deneyebilirsiniz. Lavabo açıcıyı uyguladıktan sonra 24 saat kullanmamanız iyi olacaktır.
Eğer kimyasal kullanmak istemiyorsanız sirke ve karbonat ile deneyebilirsiniz. Karbonatı gider deliğine dökün ve üzerine sirkeyi boşaltın. Gideriniz de oluşan kireç ve yağ kalıntılarını çözerek açılmasını sağlayacaktır.
Tüm yolları denediniz ve çözüm bulamadıysanız bu işin ustalarından destek almalısınız. Tıkanıklığın kaynağının ne olduğunu kamera ile görüntüleyerek soruna uygun çözüm sunacaklardır.