Kanalizasyon Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Kanalizasyon tıkanıklığı birçok nedenden dolayı meydana gelebilir ve bu tıkanıklık oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Günümüzde sık sık meydana gelen kanalizasyon tıkanıklığın genel sebebi insanlar ve attıkları kalıntılardır. Peki, kanalizasyon tıkanıklığı nasıl açılır ve yapılması gerekenler nelerdir? Kanalizasyon tıkanıklığının açılmasının birden fazla aşaması vardır ve bu aşamalar eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır.
İşte kanalizasyon tıkanıklığı açmanın aşamaları;

Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma

Tıkanan kanalizasyonların açılması oldukça zorlu bir durumdur ancak yapılması gerekenler mümkün olduğunca erken yapılmalıdır.
İşte kanalizasyon tıkanıklığını açarken uygulanması gereken aşamalar;
  • Kırma
  • Cisim Çıkarma
  • Tazyikli Su
Bunlar sırasıyla uygulanır ancak bu işlemler evde kişilerin yapabileceği uygulamalar değildir. Profesyonel bir yardım almak ve firmalara haber vermek gerekir. Kanalizasyon tıkanıklığı kolayca çözülecek bir sorun değildir ve çözümü için bazı aletlere ihtiyaç duyulur. Bu nedenle bir tesisat firmasına haber vermek ve onlar aracılığıyla tıkanıklığı açmak en doğrusu olacaktır.

Kırma

Yapılacak ilk iş tıkanıklığa neden olan cisim veya cisimlerin parçalanması için bir alet yardımıyla kırma işleminin başlatılmasıdır. Bu işlem bazen ezme olarak da uygulanabilir çünkü cismin çeşidine göre işlemler değişiklik gösterebilir. Gider borusunun açılmasında hangi alet kullanılacaksa ve hangi işlem uygulanacaksa bu firmalar tarafından belirlenecektir.

Cisim Çıkarma

Gider borusunun açılmasının ardından tıkanıklığa neden olan cisim ortaya çıkacaktır. Bu cisim çıkarılır ve tıkanıklık sorunu ortadan kaldırılır. Ancak cismin ağırlığı ve boyutu gibi istisnai durumlar göz önüne alınmalı ve buna göre bir müdahalede bulunulmalıdır. Cisim ortadan kaldırıldıktan sonra tıkanıklık sorunu da halledişmiş olacak ve bir sonraki aşamaya geçilecektir.

Tazyikli Su

Kanalizasyon tıkanıklığına neden olan sorun ortadan kaldırıldıktan sonra kanalizasyonun içinin temizlenmesi gerekir. Bu işlem de yalnızca tazyikli suyla gerçekleşir ve bu su sayesinde tıkanıklıktan sonra ortada kalan kırıntılar temizlenmiş olur. Tamamen temizlenen kanalizasyon, doğru bir şekilde işlevini yerine getirecektir ve bu şekilde problem ortadan kalkmış olacaktır.

Kanalizasyon Neden Tıkanır?

Kanalizasyon tıkanıklığının birçok nedeni olabilir. Bunların başında evdeki tuvaletlere atılan peçeteler, ıslak mendiller ve benzeri gibi maddelerdir. Bunlar zaman içerisinde birikir ve kanalizasyonda tıkanmaya neden olur. Kanalizasyon tıkanıklığının meydana gelmemesi için bu tür maddelerin tuvaletlere atılmaması ve daha bilinçli davranılması gerekir.